Zależność ceny OC od pojemności silnika

Wiek, doświadczenie w prowadzeniu autem a także historia ubezpieczenia to nie jedyne faktory, jakie kształtują cenę polisy odpowiedzialności cywilnej. Jednakowo istotne jest to, którym jeździsz samochodem, a w pierwszej kolejności, jaką posiada on pojemność silnika. Im jest większa, tym więcej będziesz musiał zapłacić za ubezpieczenie. Już na etapie nabycia samochodu zastanów się, czy spore auto będzie Ci konieczne. Rzecz jasna, gdy obligatoryjnie musisz poruszać się SUV-em z potężną pojemnością silnika, nie skłaniamy Cię do zmiany woli. Licz się wszak z tym, że za polisę OC zapłacisz znacznie więcej niż za umowę na mały, miejski pojazd.

Z jakiego powodu pojemność silnika ma znaczenie przy OC?

Właścicielom aut z sporą objętością silnika przypisuje się większe niebezpieczeństwo sprawienia zgłoszenia. Przy wyższej objętości pojazd może osiągać większą prędkość. Ubezpieczalnie przyjmują w związku z tym prostolinijne założenie: ktoś kto posiada takiego rodzaju samochód, wcześniej czy później będzie pragnął przetestować jego możliwości na drodze.

Za jaką pojemność trzeba zapłacić najdroższą składkę?

Składka polisy dla auta z objętością silnika przeszło 3500 cm3 potrafi być ponad 60% wyższa niż dla pojazdu z pojemnością poniżej 1000 cm3.
W I półroczu minionego roku kierowcy samochodów płacili średnio za polisę OC:
•    631 zł przy pojemności silnika do 1,0,
•    732 zł / poj. 1,0 do 1,8,
•    797 zł / poj. 1,8 do 2,5,
•    952 zł / poj. 2,5-3,5,
•    1025 zł / poj. powyżej 3,5.
Mając na względzie omówiony podział łatwo wtrącić, iż składka OC zaskakująco wzrasta przy pojemności silnika powyżej 2500 cm3.

Wiek kierowcy a pojemność silnika

Czy zwyżki za pojazd z obszerną objętością silnika są tożsame dla młodych i starszych posiadaczy aut? Zrealizowaliśmy kalkulację stawek polis odpowiedzialności cywilnej na przykładzie dwóch posiadaczy samochodów w odmiennym wieku. Obaj posiadacze mają jednakowy samochód: Volkswagena Golfa z 2007 roku (w  momencie kalkulacji modernizowaliśmy jednie pojemność jego silnika).
Doświadczony 45-letni kierowca z maksymalnymi zniżkami zapłaci za najmniejsze ubezpieczenie odpowiednio:
•    poj. silnika 1,4 / 487 zł,
•    poj. 2,0 / 592,
•    poj. 3,2 / 747 zł.
Z kolei 19-latek który od roku ma uprawnienia do kierowania pojazdu i nie ma nadal zniżek w OC powinien się liczyć ze znacznie wyższą stawką za obligatoryjne OC:
•    poj. 1,4/ 2424 zł;
•    poj. 2,0/ 3061 zł;
•    poj. 3,2/ 3616 zł.
Ja widać różnica między najtańszym i najdroższym ubezpieczeniem dla niedoświadczonego kierowcy wynosi ok 50%. W sytuacji 45-latka cena wzrosła podobnie, a więc wartości podwyżek są zbliżone, ale wyłącznie procentowo.

Dla kogo zatem auto z dużą pojemnością?

Tak młodzi, jak i doświadczeni kierowcy samochodów muszą zapłacić więcej za polisę OC pojazdu z ogromną objętością silnika. Tymczasem najmłodsi kierowcy powinni w związku z tym wyjąć z portfela definitywnie więcej pieniędzy. Dlatego, to w pierwszej kolejności oni będą musieli zastanowić się, czy nie lepiej na rozpoczęcie kupić względnie “słabszy” samochód.
A co z posiadaczami samochodów, co mają w tym momencie pojazd z ogromną pojemnością silnika i nie zamierzają go zmieniać? Proponujemy im zestawienie propozycji kilkunastu zakładów ubezpieczeń i wybór tego, które będzie najmniej rygorystyczne w wycenie ryzyka ubezpieczeniowego.

                            

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes