Kara za brak OC

Rosną kary za brak OC. Jeśli jesteś właścicielem auta osobowego, w 2017 roku brak polisy będzie Ciebie kosztować nawet 4000 złotych. Posiadacze samochodów powyżej 3,5 t zapłacą jeszcze więcej!

Kara za jazdę bez ważnej polisy  jest uzależniona od pensji minimalnej , której wielkość co rok ustala rząd dlatego że od 1 stycznia 2017 r. pensja minimalna wzrośnie z 1850 do 2000 złotych brutto, podrożeje również polisa OC.

Kara za brak OC w 2017 roku
Całkowita wielkość grzywny zależy zarówno od tego, jak długo nie będziesz posiadał polisy OC oraz od typu wozu, którym się poruszasz. Właściciele aut osobowych zapłacą maksymalnie 4000 złotych, oznacza to trzysta zł więcej niż w roku 2016. Maksymalna kara dotknie tych, których przerwa wyniesie więcej niż dwa tygodnie. Jeśli bez ważnego ubezpieczenia będziemy jeździć od 4 do dwóch tygodni – uiścicie połowę tej grzywny, czyli dwa tysiące. Spóźnienie poniżej trzech dni będzie Ciebie kosztowało 800 złotych, czyli 1/5 maksymalnej grzywny.

Większy samochód, wyższa kara

Właściciele samochodów ciężarowych, ciągników siodłowych i autobusów uiszczą jeszcze więcej  maksymalna grzywna wyniesie 6000 złotych. Wzrosną również kary dla posiadaczy skuterów, motocykli i quadów również innych  pojazdów będą musieli oddać nawet 670 zł, to znaczy 50 zł więcej niż w poprzednim roku.
Brak OC – żadna oszczędność

UFG od wielu lat toczy bitwę z posiadaczami czterech kółek, którzy nie kupują ubezpieczenia OC.  Jest ich niemało, każdego roku nawet 100 tysięcy posiadaczy próbuje przyoszczędzić na zakupie polisy jest to oszczędność bardzo złudna. Gdy spowodujemy kraksę będziemy musieli uregulować należność za naprawę zniszczonych samochodów z własnych środków, na domiar tego zostaniemy obciążeni karą za brak OC. „Oszczędność” będzie nas dużo więcej niż polisa OC. Nie mówiąc o szkodach osobowych, za które też poniesiemy odpowiedzialność.
Kiedy nie zapłacisz grzywny za brak OC?
Dla wszystkich posiadaczy samochodów mamy też dobre wieści. Jeżeli od lat jeździsz tym samym samochodem, Wasza polisa ubezpieczenia OC przedłuży się automatycznie, o czym niewątpliwie powiadomi Cię Wasz ubezpieczyciel albo agent ubezpieczeniowy, o ile opłaciłeś wszystkie raty. Naturalnie towarzystwo ubezpieczeniowe będzie w szeregu przypadków przypominać Tobie o zaległościach, a gdy spowodujesz kraksa, zablokuje wypłatę zadośćuczynienia do czasu, gdy uiścisz wszystkie zaległości. Ale nie będzie Ci groził żaden mandat.
Grzywna grozi Wam tylko w przypadku, gdy automatyczne przedłużenie ubezpieczenia nie zadziała czyli:
Gdy kupiłeś auto i przepisałeś ubezpieczenie poprzedniego właściciela po jej wygaśnięciu musisz ubezpieczyć pojazd we własnym zakresie wejdź zatem w kalkulator OC i sam policz cenę polisy
Jeśli nie opłaciłeś wszystkich rat za polisę OC
Nie tylko policja – kto nakłada kary za brak OC?
Pamiętaj, że karę za brak ważnego ubezpieczenia OC oprócz policji podczas kontroli, może z góry ustalić również Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który na bieżąco monitoruje w systemie ciągłość każdych ubezpieczeń. List o nałożeniu kary możesz więc dostać też wtedy, gdy Twój samochód czy też motor stoją użytkowane na parkingu.
Nie jeżdżę samochodem – czy muszę kupować polisę OC?
Tłumaczenie, że Twoje auto od miesięcy stoi zepsute w garażu. Jeśli samochód jest zarejestrowany, musi mieć ubezpieczenie. Od tych przepisów nie ma żadnego odstępstwa i takie usprawiedliwienie bez wątpliwości nie pozwoli nam uniknąć mandatu . Jeżeli nie chcesz płacić, sprzedaj samochód czy też zezłomuj i wyrejestruj.
Podsumowanie
1.    Za brak aktualnego OC w 2017 rosną kary r. za auto osobowe zapłacisz aż 4000 złotych
2.     W razie szkody ponosisz wszystkie finansowe konsekwencje. Jazda po ulicach bez aktualnego  Ubezpieczenia to żadna oszczędność.
3.    Za brak ważnej polisy OC ukaże Cię policja mandatem  a UFG nałoży grzywnę.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes